BIURO MIEJSKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

Urząd Miasta Ruda Śląska, pl. Jana Pawła II 6

 

 

AKTUALNOŚCI

ZABYTKI

GALERIE

PRZEWODNIK

DOTACJE

FORMULARZE

AKTY PRAWNE

TECHNOLOGIE

POLECAMY

STARE POCZTÓWKI

ARCHIWALIA

LINKI

KONTAKT

Dni Dziedzictwa Kultorowego 2005 - prezentacja maszyny

 

 

17 września 2005 roku, w ramach Górnośląskich Dni Dziedzictwa 2005 odbyła się pierwsza, premierowa prezentacja odrestaurowanej elektrycznej maszyny wyciągowej z początku XX wieku w budynku maszynowni zabytkowego szybu "Mikołaj" przy ul. Szyb Walenty w Rudzie Śląskiej.

Prelekcję na temat historii szybu wygłosił dr inż. arch. Henryk Mercik - Miejski Konserwator Zabytków, natomiast dokładny opis działania elektrycznej maszyny wyciągowej wraz z pokazem praktycznym przedstawił mgr inż. Janusz Odyga, który wcześniej wraz z zespołem doświadczonych mechaników górniczych przeprowadził renowację i konserwację maszyny.

Atrakcją imprezy była możliwość przekonania się na własnej skórze na czym polegała praca maszynisty w naszym obiekcie. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli własnoręcznie spróbować sterowania włączoną maszyną wyciągową za pomocą dźwigni napędu i hamulców - obserwując posłusznie obracające się i zatrzymujące potężne koło napędu liny, ruchy przekładni hamulców oraz wskazania barometrów i szybowskazu. Frekwencja przeszła nasze oczekiwania - wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i przybycie.

 

zapraszamy do galerii

 

 

 

 

 

 

BIURO MIEJSKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

Urząd Miasta Ruda Śląska,  pl.  Jana Pawła II 6 
e-mail: zabytki@ruda-sl.pl

 

© copyright & design by Dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk 2009r.